Restok toteutti haastavan hammaslääkäriasemaprojektin pääurakoitsijana Espoon Niittykummussa. Niittyportti 4 kuuluu Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen toimitiloihin. Ensimmäisen kerroksen toimisto- ja tuotantorakennus oli toiminut pitkään eri yrityksien toimistona, mutta sille nähtiin täysin uusi käyttötarkoitus. Urakan tilaajana toimi HGR Property Partners, ja projektikonsulttina A-Insinöörit Rakennuttaminen. Tässä laajassa urakassa Espooseen rakentui Suomen suurin julkinen hammaslääkärikeskus.
Ensimmäinen vaihe
B-siiven tiloihin saneerattin 1228 neliömetrin hammaslääkäriasema, joka on palvelukapasiteetiltaan Suomen suurin. Työt hammaslääkäriasemaprojektin parissa aloitettiin heinäkuussa 2024 alapohjan imutöillä, joista nopeasti siirryttiin rakennusteknisiin purkuihin sekä kevyisiin rakennustöihin. Urakan alkaessa kiinteistö oli betonipinnalla, joten hoitohuoneiden, toimistotilojen, odotushuoneiden, saniteettitilojen sekä välinehuollon rakentaminen aloitettiin puhtaalta pöydältä. Ensimmäisen vaiheen hammaslääkäriaseman toteutuksen suunnitelmat sisälsivät 23 hoitohuonetta, joista jokainen vaati poikkeuksellisen vaativan luokituksen sairaalateknistä talotekniikkatyötä. Niiden rakentaminen alkoi mittavilla viemäröintitöillä alapohjassa, joilla varmistettiin jokaiseen hoitohuoneeseen kattava viemäröintijärjestelmä. Tämän lisäksi jokainen hoitohuone vaatii märkäimu-, desinfiointi-, puhdas vesi- sekä paineilmajärjestelmät. Märkäimujärjestelmä edellyttää, että kiinteistöön rakennetaan imumoottorihuone, ja se lohkaistiin porrashuoneesta. Tämä hammaslääkäriasema poikkeaa hieman muista, nimittäin kiinteistöön rakennettiin oma välinehuolto. Jokaiseen hoitohuoneeseen asennettiin röntgenlaitteet, joten säteilysuojaus oli tärkeä prioriteetti. Hoitohuoneiden väliseinät suojattiin lyijylevyillä, ja ikkunoihin asennettiin säteilykalvot.
Toinen vaihe
Ensimmäinen vaihe suoritettiin hyvässä yhteistyössä, joten sopimus toisen vaiheen toteutuksesta syntyi osapuolien välille luonnollisena jatkumona. Toisessa vaiheessa hammaslääkäriaseman tilojen rakentaminen jatkui, ja kevään 2025 aikana vanhoihin toimistotiloihin rakentui 22 hoitohuonetta sekä muita hammaslääkäriaseman toimintaa tukevia tiloja. Myös hammaslääkäriaseman toisessa vaiheessa suoritettiin haastavia alapohjatöitä sekä poikkeuksellisen vaativan luokituksen sairaalateknisiä töitä.
Projektin muut työt
Julkisivun osalta suurin osuus hankkeesta kohdistui B1-oven purkuun ja sen korvaavaan ulkoseinään, joka ei poikkea muun kiinteistön ulkonäöstä. Ovi koettiin tarpeettomaksi ja se päätettiin poistaa toiminnallisista syistä. Sisääntuloportaikko myös piikattiin pois ja tilalle rakennettiin kaksi uutta parkkipaikkaa. Toisessa kerroksessa purettiin toimistotiloja betonille, ja näin luotiin pohjaa tuleville rakennustöille jatkuvasti kehittyvässä Niittyportti 4:ssa. Viidennessä kerroksessa tehtiin toimitilamuutos, jossa suuri toimistotila jaettiin kahteen. Tällä toimenpiteellä vastattiin tilan muuttuneeseen kysyntään.
”Projektin onnistuminen on kiinni avainhenkilöistä ja keskinäisestä luottamuksesta.”
HGR Property Partnersilla projektipäällikkönä toimiva Verneri Lehtovirta kommentoi projektia sekä Restokin toimintaa näin: ”Haastavin osuus oli varmasti sairaalateknisten järjestelmien yhteensovittaminen rakennusteknisten töiden kanssa. Hammaslääkärijärjestelmät vaativat poikkeuksellista laatua ja töiden yhteensovittamista käyttäjän asennusten kanssa. Projektin onnistuminen on kiinni avainhenkilöistä ja keskinäisestä luottamuksesta. Myös vaikeat asiat saatiin käsiteltyä hyvin Restokin kanssa hyvässä yhteistyössä. Restokin toimintatavat ja yrityskulttuuri ovat parempia kuin muilla Restokin kokoisilla urakoitsijoilla. Esimerkiksi Lean-menetelmät on otettu käyttöön ja aikatauluun pystyi melko hyvin luottamaan jo huomattavasti ennen hankkeen valmistumista.”